کامپوزیت ونیر

فهرست مطلب

کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی زیبایی نقش مهمی دارد. در مواردی که به هر دلیل فقط ونیر یک دندان مد نظر باشد کامپوزیت ونیر ترجیح داده میشود ، ولی در مواردی که بهبود طرح لبخند از طریق ونیر چندین دندان در طرح درمان باشد بهتر است لمینت دندان استفاده شود.

کامپوزیت ونیر

مزایای کامپوزیت ونیر چیست؟

از مزیت های کامپوزیت ونیر یکی عدم تراش دندان دوم اینکه همه کارها در یک جلسه و در مطب انجام میشود ، هزینه کامپوزیت ونیر کمتر است و نیازی به قالب گیری و ارسال به لابراتوار نیست البته کامپوزیت ونیر نیاز به مهارتهای تکنیکی و تجربه زیاد دارد.

ونیر کامپوزیتی یک درمان محافظه کارانه است از این نظر لمینت دندان انتخاب بعدی و روکش دندان انتخاب سوم است.

پرسلن ونیر یک درمان غیر مستقیم است که ابتدا در مطب و سپس در لابراتوار و در نهایت در مطب تکمیل میشود. به جهت دوام و زیبایی لمینت دندان انتخاب اول است البته هزینه مربوطه بیشتر از ونیر کامپوزیت است و نیاز به مهارت های تکنیکی و تشخیص و طرح درمان صحیح و دقیق دارد.

در مجموع پرسلن ونیر زیباتر و بادوام تر است ، فرم و رنگ آن طبیعی تر است اما کامپوزیت ونیر ارزان تر و نیاز به تراش نیز ندارد و ضمنا قابل ترمیم هم است.

پرسلن لامینت ونیر یا لمینت دندان يک لايه نازک سراميکى زیبا و قابل اعتماد ولی بسیار حساس می باشد. شرط دوام و زیبا بودن پرسلن لامینت ونیر تشخیص صحیح ، اجرای طرح درمان دقیق با تکیه بر دانش تخصصی زیبایی شناسی است.

مزایای پرسلن لامینت ونیر

– کنترل و ثبات رنگ
– سازگاری با نسوج اطراف دهان
– اتصال محکم به دندان (با رعایت اصول خاص)
– مقاوم نسبت به سایش
– حداقل تراش دندان
– توانایی پوشش تغيیر رنگ ها
– مقاوم به مواد شیمیایی
– عدم محدودیت در شکل و فرم