لمینت دندان

لمینت دندان بسیار زیبا و قابل اعتماد ولی اجرای طرح درمان آن بسیار حساس می باشد.

لمینت دندان چیست؟

پرسلن لامینیت دندان یا لمینت دندان پوسته نازکی از جنس چینی است که روی سطح بیرونی دندانهای جلو (غالبا) باند (چسبانده) می شود و ضخامت آن 5 /تا 6 /میلیمتر است.

شرط زیبا و با دوام بودن لمینت دندان تشخیص صحیح ، اجرا دقیق طرح درمان با تکیه بر دانش و تجربه تخصصی دندانپزشکی و زیبایی شناسی می باشد.

موارد کاربرد لمینت دندان

بطور کلی لمینت دندان به منظور بهبود رنگ و فرم دندان و همچنین بهبود طرح لبخند استفاده میشود.

کاربردهای لمینت دندان شامل

دندان یا دندانهای تغییر رنگ یافته (سفیدکردن دندان)

بستن فضاهای بین دندانی

تغییر طول و عرض دندانها با توجه به طراحی لبخند

درمان شکستگی ها و پوسیدگی های دندانی

اصلاح شکل و فرم دندان و یا دندانهای نامرتب ( جایگزین ارتودنسی )

ویژگی های لمینت دندان کدام است ؟

لمینت دندان پوسته نازکی است پس چرا به آسانی نمی شکند!

حساسیت تکنیکی لامینیت دندانی ناشی از همین نازک بودن ، تشخیص صحیح و اجرای دقیق مراحل در مطب و لابراتوار است. بسترسازی برای این پوسته نازک و چسباندن آن به دندان بسیار مهم است.

استحکام لامینیت دندانی وابسته به نوع اتصال و بستر آن که مینای دندان است میباشد.

مزایای پرسلن لامینیت ونیر ( لمینت دندان )

ثبات رنگ و رنگ طبیعی

سازگاری با نسوج اطراف

اتصال محکم به دندان (مینا)

مقاوم نسبت به سایش

حداقل تراش دندان در مقایسه با سایر روشها

توانایی پوشش تفییر رنگ دندان

مقاوم نسبت به مواد شیمیایی

عدم محدودیت در شکل و فرم مورد نیاز

موارد عدم تجویز لمینت دندان (پرسلن لامینیت ونیر)

لمینت دندان در بعضی اشخاص و در دندانهایی با شرایط خاص نباید استفاده شود. مثلا اشخاصی که رابطه فک بالا و پایین در آنها نرمال نیست.

دوم افرادی که دارای عادت های پارافانکشنال مثل دندان قروچه دارند. سوم افرادیکه بهداشت دهان را رعایت نمی کنند و دارای پوسیدگی های وسیع دندانی هستند.

اما در مورد دندانها : مواردی که بیشتر نسج دندان پوسیده یا ترمیم شده است و نیاز به تقویت دارد ، دوم دندانی که دارای مینای کافی نیست.

سوم دندانهای خیلی کوچک و یا خارج از قوس

چهارم لمینت دندان روی دندان تکی کار مناسبی نیست و بهتر است با ونیر کامپوزیتی درمان شود.

پنجم دندانی که نسبت به دندان مقابل تحت اعمال نیروی شدید است.

مقایسه پرسلن لمینت دندان (لامینیت دندانی) با سایر روش های درمانی جایگزین

لامینیت دندان در مقایسه با بعضی از روشهای درمانی یک روش محافظه کارانه است و در مقایسه با بعضی دیگر روشهای درمانی روشی غیر محافظه کارانه یا تهاجمی است چون در اغلب موارد نیاز به تراش سطح خارجی دندان می باشد.

انواع درمانهای جایگزین لامینیت دندانی

1- سفید کردن دندان (بلیچ)

2- میکرو ابریشن

3- ارتودنسی

4- کانتورینگ

5- کامپوزیت ونیر

6- روکش کامل

درمانهایی مثل بلیچینگ ، میکرو ابریشن ، ارتودنسی ، کانتورینگ و کامپوزیت ونیر محافظه کارانه تر از لامینیت دندانی هستند. تنها روکش کامل که تمام سطوح دندان تراش داده میشود و این تراش در مقایسه با لامینیت بسیار بیشتر است.

به عبارتی در لامینیت دندان بین 0/3 درصد تا 30% از نسج دندان برداشته میشود در حالیکه در یک روکش کامل بین 63 تا 76 درصد از نسج سالم یک دندان ممکن است برداشته شود که این وابسته به موقعیت ، شکل ، رنگ دندان و انتظار بیمار از زیبائی میباشد.

ملاحظات و حساسیتهای تکنیکی در تشخیص و اجرای درمان لمینیت های دندانی

انتخاب نوع سرامیک

سرامیک های معمولی (پرسلن فلدسپاتیک)

شامل انواع مختلفی از سرامیکها است که دارای خواص نوری متفاوتی هستند بهترین رنگ را با این نوع سرامیک با استفاده از روش لایه لایه میتوان ایجاد کرد.

دوم سیستم لیتیوم دی سلیکات که قبلا به آن ایمکس هم می گفتند نسبت به سیستم های قبلی دارای استحکام بیشتری است و خواص نوری آن هم شبیه دندان است.

نکته مهم این است که لامینیت روی مینای دندان باشد و دندانپزشک در حین تراش بایستی به این نکته مهم توجه داشته باشد چرا که هیچ باندی به استحکام باند پرسلن با مینا نیست.

میزان تراش برای لامینیت 0/5 تا 0/7 میلیمتر است البته در مواردی خاص دندانپزشک با رضایت بیمار ممکن است تصمیم به تراش بیشتر دندان بگیرد مثل پوسیدگی رنگ زیر لامینیت دندان ، چرخش ببش از حد دندان و ردیف نبودن در غیر اینصورت هیچ نیازی به تراش بیشتر نیست و الزاما تراش بایستی در محدوده مینا باشد.

طول عمر لامینیت بطور متوسط بالای 15 سال است البته در صورتیکه همه ملاحظات مربوط به تشخیص ، تراش ، باند و لابراتوار در نظر گرفته شود.

شکست لامینیت 45 درصد ناشی از شکست پرسلن و 28 درصد ترک ، 10 درصد پریدگی و 10 درصد دباندینگ (جدا شدن لامینیت دندانی) می باشد

عوامل تکنیکی که در موفقیت لامینیت ونیر موثر است شامل مهارت و تخصص دندانپزشک ، باند مناسب روی مینا و روشهای لابراتواری دقیق و همچنین انتخاب پرسلن مناسب میباشد.

TOP