دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان
فهرست مطلب

دندانپزشکی کودکان یک بخش کاملا مجزا و حرفه ای مخصوص کودکان می باشد که در مطب ما از اهمیت زیادی برخوردار است. کودکان در سن ویژه مراقبت از دندانها هستند. با مراجعه به موقع به دندانپزشکی کودکان می توان در آینده صرفه زیادی ایجاد کرد.

سن مناسب معاینه دندانپزشک جهت دندان های کودکان

بهترین زمان برای اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان 6 ماهگی است وقتی که اولین دندان ها شروع به رویش می کنند و در صورتی که تا 12 ماهگی دندان ها رویش پیدا نکرد حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود.

سن مناسب برای شروع مسواک زدن کودکان

از زمانی که اولین دندان در دهان کودک مشاهده شد مسواک زدن الزامی است (در حدود 6 ماهگی)

آیا استفاده از فلوراید برای کودکان مفید است؟

توصیه می شود از 6 سالگی دهانشویه فلوراید استفاده شود و خمیر دندان ها حاوی فلوراید مورد استفاده قرار گیرند

علایم شایع حین رویش دندان های کودکان

معمولا کودک احساس بی قراری می کند و ترشح بزاق وی نیز افزایش می یابد گاه تب خفیف نیز مشاهده می شود که جای نگرانی نیست و خود به خود رفع می گردد.

آیا مصرف قطره آهن در کودکان موجب پوسیدگی دندان ها میشود؟

خیر – گاه بدنبال تجویز قطره آهن توسط پزشک اطفال دندان های شیری کودک دچار تغییر رنگ میشوند که این تغيير رنگ پوسیدگی نیست و جای نگرانی ندارد. با این حال برای جلوگیری از این وضعیت قطره آهن باید در حلق کودک چکانده شود و پس از مصرف به کودک آب بدهید تا بنوشد و دندان های وی را با پارچه تمیز و خیس پاک نمایید.

آیا استفاده فرزندم از شیشه شیر ایرادی دارد؟

یکی از شرایط آسیب رسان استفاده کودک از شیشه شیر و ادامه استفاده از آن طی شب و خواب است که فرزند شما را مستعد به پوسیدگی های شدید دندانی می نماید علت این امر آن است که طی خواب ترشح بزاق به حداقل می رسد و میکروب ها فرصت بیشتری برای چسبیدن روی دندان ها و فعالیت پوسیدگی زایی خواهند داشت. از سوی دیگر شیر حاوی مقادیر زیادی قند لاکتوز است که میکروب ها از آن به عنوان منبع انرژی استفاده می نمایند.

چه زمانی باید نگران رویش دندان ها ی فزرندم باشم؟

وقتی که دندان های قرینه در سمت مقابل 6 ماه است که رویش پیدا کرده ولی هنوز دندان مورد نظر رویش نیافته است در این موارد مراجعه به دندانپزشک ضروری است.

آیا نگه داری دندان های شیری کودک ضروری است؟

بله دندان های شیری نقش مهمی ایفا می نمایند و نباید به عنوان دندان های موقتی که ارزش نگه داری ندارند به آنها نگاه کنیم

دندان های شیری نقش مهمی در زیبایی دارند. کودکانی که دندان های شیری خود را زود از دست می دهند نسبت به کودکان هم سن و سال خود اعتماد به نفس کمتری دارند و کمتر در کارها و بازی های جمعی شرکت می کنند به علاوه، دندان های شیری روی صحبت و جویدن اثر بسزایی دارند. نقش مهم دیگری که این دندان ها ایفا می نمایند حفظ فضای موجود برای رویش دندان های دایمی است و در صورتی که زودتر از موعود کشیده شوند دندان ها دایمی فضای کافی برای رویش نخواهند داشت و احتمال نا مرتب شدن دندان ها و نیاز به درمان ارتودنسی در آینده افزایش می یابد

در صورتی که کودک برای درمان هاى دندانپزشکی همکاری نکند چه باید کرد؟

برخی کودکان همکاری لازم را جهت درمان دندانپزشکی ندارند. دراین مورد بهترین کار اعتماد به دندانپزشک معالج است تا با تکنیک های خاص کودک را مجاب به قبول درمان نماید

در صورتی که کودک همچنان نا آرام باشد ارجاع به متخصص دندانپزشکی کودکان و گاه بیهوشی توصیه می شود

آیا دندان شیری نیاز به درمان ریشه دارد؟

بله گاه بدلیل پیشرفت پوسیدگی و اهمیت حفظ دندان شیری قبل از رویش دندان دایمی دندانپزشک ترجیح می دهد تا دندان مورد نظر را درمان ریشه نماید که به این درمان پالپوتومى يا پالپكتومى مى گويند

درمان فیشور سیلانت دندان های دائمی کودکان 12-6 ساله

فیشورسیلانت

شیار های سطح جونده دندان های دائمی بدلیل اینکه محل مناسبی برای رشد باکتریها هستند و غالبا بخصوص کودکان قادر به تمیز کردن این شیار ها نیستند بسیار مستعد به پوسیده شدن هستند برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها در سطوح صاف بهترین کار مسواک زدن و نخ کشیدن است اما برای شیارهای سطح جونده فیشور سیلانت بهترین درمان است

این شیار ها بدلیل اینکه در کودکان عمیق و قادر به تمیز کردن آنها نیستند بسیار مستعد به پوسیدگی هستند مشکل دیگر مرتبط با این پوسیدگی ها این است که در ابتدا قابل تشخیص نیستند.

با استفاده از مواد مسدود کننده این شیار ها و فرو رفتگیها بسته می شوند زمانی این درمان موثر است که بلافاصله پس از رویش دندان شیارها بسته شود.