روکش دندان

روکش دندان
فهرست مطلب

روکش های تمام سرامیک دندانی

امروزه سرامیک ها کاربرد وسیعی در دندانپزشکی زیبایی پیدا کرده اند ، ترکیب اصلی سرامیک ها (پرسلن ها ی دندانی) شیشه یا سیلیکات است که چند عنصر فلزی به آنها اضافه می شود.

برای دستیابی به یک روکش زیبا و با دوام پس از تشخیص ، طرح درمان ، آماده سازی دندان و لثه مجاور که مهمترین مرحله درمان می باشد دندانپزشک هماهنگ با بیمار تصمیم میگیرد که از کدام سرامیک استفاده نماید مهمترین تفاوت سرامیک ها در زیبایی و استحکام آنها می باشد.

روکش های دندانی بر خلاف ونیرها کاملا تاج دندان یا اباتمنت ایمپلنت (قسمت تاجی ایمپلنت) را می پوشاند.

اما اینکه چرا دندان را ونیر نمی کنیم و تصمیم به روکش دندان می گیریم؟

پاسخ این است که وقتی نسج سالم باقیمانده دندان به قدری ضعیف شده است (مثلا بعد از معالجه ریشه یا پوسیدگی های وسیع) که با ونیر و یا ترمیم تاج استحکام و دوام دندان تضمین نمی شود بلکه ممکن است تضعیف شود و لذا به منظور استحکام نسج باقیمانده دندان تصمیم به تقویت تاج و روکش آن گرفته میشود.

بنابراین انتخاب روکش به منظور:

1. استحکام نسج باقیمانده دندان در مواردی که بیش از 50 درصد تاج دندان از بین رفته است.
2. تغییر شکل و فرم و بهبود رنگ در دندانپزشکی زیبایی دندان

انواع روکش دندان

1. روکشهای تمام پرسلن (فلدسپات-لیتیوم دی سلیکات -زیرکونیا) یا روکش تمام سرامیک
2. روکشهای متال سرامیک (فلز-سرامیک)
3. روکشهای تمام فلز(فول متال)

هرکدام ازین روکش ها دارای مزایا و معایب هستند. اصولا تمام روکشها به منظور بازسازی تاج دندان و استحکام نسج باقیمانده و بهبود شکل ، فرم و رنگ دندان استفاده میشوند.

همیشه اجرای طرح درمان روکش برای دندانها در صورتیست که دیگر درمانهای محافظه کارانه مثل ترمیم یا ونیر دندان (اعم از کامپوزیتی یا سرامیکی) یا حتی روشهای محافظه کارانه تری مثل سفید کردن دندان امکان پذیر نباشد.

روکشهای تمام پرسلن یا روکش های تمام سرامیک

روکشهای تمام سرامیک که اخیرا محبوبیتی پیدا کرده اند قبلا هم وجود داشتند ولی در برابر ضربه مقاوم نبودند، یکی ازسیستم های تمام سرامیک زیرکونیاست که خیلی رواج پیدا کرده ولی متاسفانه مشکلاتی دارد از جمله رنگ غیر طبیعی پریدگی چینی روی آن ، ترک برداشتن بعد از مدتی ، مشکل تنظیم در دهان بیمار و همچنین خارج کردن آن برای درمان دندان زیر روکش بسیار مشکل می باشد.

اما با سیستم لیتیوم دی سلیکات که قبلا به آن ایمکس میگفتند تقریبا تمام مشکلات قبلی حل شده است و میتوان روکش تمام سرامیک و لمینت دندان زیبا و مقاوم روی دندان قرار داد.

این روکشها هم به منظور بهبود و استحکام نسج دندان و هم زیبایی استفاده میشوند و بسته به تشخیص دندانپزشک و شرایط بیمار نوع پرسلن برای روکش انتخاب میشود.

روکش های متال سرامیک

این روکش ها هم استحکام و هم زیبائی خوبی دارند و تابحال بیشترین کاربرد را داشته اند. در سالهای اخیر موضوع زیبایی از طریق رسانه ها برجسته شده است ، از این رو روکش های تمام پرسلن جایگزین روکش های متال-سرامیک شده اند. اینکه کدام نوع روکش بهتر است بسته به تشخیص و طرح درمان دندانپزشک و شرایط بیمار ممکن است یکی ازین روکشها بهترین باشد. اسرار بر انتخاب یک نوع روکش بدون در نظر گرفتن شرایط دندان و بافتهای اطراف و میزان نسج باقیمانده و موفقیت دندان صحیح نیست.

روکشهای تمام فلز

روکش تمام فلز

کاربرد این روکش در دندانهای خلفی به منظور بهبود و استحکام دندان (دندانی که معالجه ریشه شده یا تاج آن به شدت ضعیف شده است) بکار می رود. در مقایسه با سایر روکشها درمان محافظه کارانه تری است چون میزان تراش دندان کمتر است. دوم اینکه تطابق این روکش اگر از نوع فلز گرانبها باشد بسیار بهتر از سایر روکشها است و بر اساس تمام مطالعات انجام شده دوام آن بیشتر است.

عیب این روکشها فقط این است که همرنگ دندانها نیست. معمولا از طلای سفید یا زرد و یا فلزات غیر گرانبها استفاده میشوند.

تفاوت روکش تمام سراميک يا متال سراميک PFM

روکش های دندانی

برای دستیابی به یک روکش زیبا و با دوام پس از تشخیص ، طرح درمان ، آماده سازی دندان و لثه مجاور که مهمترین مرحله درمان میباشد دندانپزشک هماهنگ با بیمار تصمیم میگیرد که از چه نوع روکشى استفاده نمايد واگر تصميم بر روکش تمام سراميک است از چه نوع سرامیکى استفاده نماید مهمترین تفاوت سرامیک ها در زیبایی و استحکام آنها می باشد وروکشهاى متال سراميک داراى بهترين استحکام و دوام هستند ولى از نظر زيبايى در مواردی بعد از تمام سراميکها مى باشند.