اصلاح طرح لبخند

فهرست مطلب
اصلاح طرح لبخند

موقعیت خط لثه نسبت به لب ها در وضعیت عادی ،صحبت کردن و لبخند و همچنین خط لثه نسبت به تک تک دندانها در اجرای اصلاح طرح لبخند از نظر زیبایی حائز اهمیت است .

در بررسی دقیق ترکیب کلی صورت با تغيير در تعدادی از این شاخصها (مربوط به دندان و لثه) میتوان لبخند متناسب با صورت ، جنس و شخصیت فرد را طراحی و اجرا کرد در یک تقسیم بندی دیده شده که با توجه به طرح لبخند میتوان به تیپ شخصی فرد پی برد (بعنوان مثال تیپ های مردانه زنانه ، جوان ، مسن ، آرام ، خشن و ……) لبخند زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس ، ارتقاء شخصیت اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی فرد میشود. شاید یکی از زیباترین سرمایه های هر فرد لبخندی است که درآن دندان های زیبا و طبیعی در یک قاب زیبای لثه سالم نمایش داده میشود.

مشاهده لبخند زیبا ، هماهنگ و متفارن با سایر اجزا صورت سبب برانگیختن احساس خوب در مشاهده کننده میشود.

‎سه لندمارک مهم در ارزیابی لبخند

خط بین دو گوشه دهان

خطی فرضی است که از گوشه های دهان می گذرد. این خط دو گوشۀ دهان را هنگام لبخند به هم وصل می کند

قوس لبخند

رابطۀ لبه های انسیزال انسیزورهای فک بالا و نوک کانینها با انحنای لب پایین را موقع لبخند قوس لبخند می‌گویند. یک قوس لبخند (Smile arc) ایده آل زمانی به وجود می آید که خط کشیده شده هم از لبه های انسیزال و هم نوک کانینها بگذردو باخط انحنای لب پایین موازی باشد و این دو خط با خط اینفرا اربیتال موازی و عمود بر میدلاین صورتی باشند. یا به عبارت دیگر، قوس لبخند ایده آل موقعی است که انحنای لبه های انسیزال دندانهای قدامی فک بالا موازی با انحنای لب پایین باشند.

همیشه در طول تاریخ و تمدنهای مختلف بر اساس شواهد و اسناد به معالجه دندان ها و حتی زیبا سازی آنها توجه می شده است ؛ بطوریکه قبل از طلا ، چینی و کامپوزیت از سنگهای قیمتی و سایر اجسام استفاده میکردند.

با کشفیات دانشمندان در زمینه تکنولوژی و مواد و در سالهای اخیر تمایل مردم به زیبایی صورت به ویژه در ایران ، تحولات بسیاری در عرضه دندانپزشکی زیبایی صورت گرفت.

دندانپزشکان متخصص زیبایی با استفاده از توانمندی های تخصصی خود قادر خواهند بود با تغییر در فرم و رنگ و ابعاد دندانها و لثه لبخندی جذاب را برای مراجعین خود خلق کنند.

بایستی توجه داشت علاوه بر تخصص و تجربه و استعداد هنری برای درمان اساسی و زیباسازی دندانها و بهبود لبخند یک فرد نیاز به زمان و هزینه متناسب هم می باشد چرا که اگر دندان و لبخند زیبا اهمیت دارد با هزینه نازل نمی توان به نتیجه مطلوب دست یافت و صد البته قبل از هر کاری بایستی به روش صحیح و با شناخت و آگاهی به دندانپزشک متخصص ، ابتدا ارتباط مبتنی بر اعتماد و اطمینان بر قرار شود، سپس بیمار هدف از مراجعه و نیاز های خود را مطرح نماید دندانپزشک متخصص زیبایی با دقت نیازهای درمانی و زیبایی فرد را با توجه به ویژگیهای صورت و شرایط اجتماعی ، روانی ، حرفه ای و اقتصادی فرد بررسی و اقدام به تشخیص و طرح درمان میکند و برحسب اولویت روشهای درمانی ، مزایا ، معایب و هزینه مربوطه را شرح میدهد.

هر دندانپزشکی در اجرای روشهای درمانی خود همیشه معیارهایی را در اولویت حرفه ای خود قرار میدهد بعنوان مثال اینجانب همیشه درمانهای محافظه کارانه مبتنی بر حفظ نسج سالم دندان را بر درمانهای تهاجمی ترجیح میدهم.

لبه های انسیزال

رابطۀ این دو قوس می تواند به ۳ صورت باشد:

‎۱- موازی: لبه های انسیزال دندانهای قدامی فک بالا موازی لبه فوقانی لب پایین است.

‎۲- مستقیم: لبه های انسیزال

‎دندانهای قدامی فک بالا در یک خط مستقیم قرار دارند.

‎۳- معکوس: لبه های انسیزال دندانهای قدامی فک بالا قوسی معکوس بردر فوقانی لب پایین دارد.

‎در بیشتر افراد این رابطه به صورت موازی است. در مطالعه ای نشان داده شد که حدود ۶۰ درصد افراد قوس موازی، ۳۵ درصد مستقیم و ۵ درصد معکوس دارند. قوس لبخند معکوس، حالت نازیبایی را ایجاد می کند و در بازسازی باید از آن اجتناب کرد

کریدور بیرونی دندانهای اسیا

‎مقداری از دندانها و/یا ساختار لثه ای است که در موقعیتهای مختلف لب، از داخل با کال کریدور، زمانی که به دندانها از روبرو نگاه می شود، مشاهده می گردد. می توا ن گفت مقداری از دندانهای خلفی که حین لبخند مشاهده می شود.

‎در دندانهای طبیعی، دندانهای فک بالای بعد از کانین، به صورت تدریج کمتر دیده می شوند و محوتر می گردند. وقتی که هر پروتزی در قوس فک بالا ساخته می شود، این موضوع باید رعایت گردد.

طراحی لبخند

طراحی لبخند باعث بهبود لبخند و دندانها می شود ، با تغییر در شکل یا فرم، قرینگی و تناسب، موقعیت و ردیف بودن، خصوصیات سطحی و رنگ دندان میتوان زیبایی آن را متناسب با لبخند هر فرد تامین کرد.

مشکلات متعدد در دندانها باعث نا زیبا به نظر رسیدن دندانها و لبخند می شود. در اینجا طراحی لبخند با استفاده از روشهای مدرن مانند ایمپلنت ، لمینت دندان ، کامپوزیت دندان و روش های دیگر می تواند به کمک شما بیاید.

طراحی لبخند

لبخند زیبا جزئی از ترکیب صورت است و خود میتواند یک ترکیب کلی باشد که شامل اجزاء متعددی است. با توجه به اصول زیبایی شناسی طبیعت مثل نسبت طلائی میتوان آنها را در دندانپزشکی زیبایی مورد توجه قرار داد.

افراد بخصوص نوجوانان، زمانیکه دندان های تغیر رنگ یافته، بدشکل، خمیده، یا از دست رفته دارند، از خندیدن اجتناب میکنند .

اصلاح طرح لبخند یکی از تحسین شده ترین و رضایت بخش ترین خدماتی است که دندانپزشک میتواند برای بیمار خود انجام دهد.

اثرات مثبت روانی اصلاح طرح لبخند سبب بهبود حس اعتماد به نفس در بیمار میشود.

جدای از مسئله زیبایی دندانها عضوی از بدن انسان و دارای عملکرد مهمی هستند به نحوی که در تامین سلامتی،اعتماد به نفس و لذت از زندگی نقش بسزائی دارند.

-متخصص دندانپزشکی زیبایی ضمن آشنا بودن به اصول زیبایی با بهره گیری از دانش و تجربه اقدام به تشخیص و اجرای طرح درمان می نماید به نحوی که زیبایی و عملکرد هر دو تامین شود.

-دندانپزشکی زیبایی جدای از این که یک حرفه ی تخصصی و بعضا فوق تخصصی است ترکیبی از علم و هنر است که دندانپزشک در خلال تجربه طولانی مدت به آن دست می یابد

با عرضه مواد جدید همرنگ دندان که به خوبی به دندان میچسبد اجرای خدمات زیبایی محافظه کارانه بدون این که نسج سالم دندان به مخاطره بیفتد یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که دندانپزشک زیبایی برای بیماران خود انجام میدهد و بیماران این تغیر فوری در زیبایی خود را تحسین میکنند

نسبت طلایی در طراحی لبخند

یک نسبت طلائی در طبیعت وجود دارد. این نسبت در دندانها هم باید رعایت شود به این معنا که میزان نمایش دندانهای جلوتر نسبت به دندانهای عقب تر بیشتر است

فرم صورت افراد معمولا به صورت یکی از اشکال مربع، بیضی و ذوزنقه است. بسیار زیبا و طبیعی خواهد بود که فرم دندانهای جلو با فرم صورت تناسب داشته باشند.

میزان نمایش دندان ها با توجه به سن، جنس و خطوط افقی و عمودی صورت متفاوت است

چه مواردی در زیبایی لبخند اهمیت دارند

در بررسی ابعاد دندان های جلو موارد زیر مورد توجه میباشد:

photo ۲۰۱۷ ۱۱ ۱۱ ۱۸ ۰۵ ۱۵ نوشته

خط لب و خط خنده
منحنی لب ها
تقارن لبخند
خط عمودی وسط
قانون طلائی
محل تماس دندان ها
تمایل محوری دندان ها
نسبت طول به عرض دندان ها
خط افقی بین دو مردمک چشم ها
خط افقی بین دو گوشه لب

خطی که نوک بینی را به وسط چانه وصل میکند میزان تحدب و تقعر نیمرخ صورت را نشان میدهد لب بالا 2-1 میلیمتر و لب پایین 4-3 میلیمتر از این خط فاصله دارد.

زاویه بین لب بالا وبینی در اقایان 95-90 درجه و در خانم ها 105-100 درجه است.

در شرایط نرمال دندان های جلوی بالا %30 دندان های پایین را می پوشانند و دندان های جلوی بالا 2-1

میلیمتر نسبت به دندان های پایین جلوتر هستند.

موقعیت خط لثه نسبت به لب ها در شرایط لبخند و صحبت کردن، همچنین موقعیت لثه نسبت به تک تک دندان ها در ارزیابی و بهبود لبخند بررسی میشود.

رنگ دندانها، تماس دندان ها، شکل و فرم لثه بین دندان ها و رنگ لثه از فاکتورهای مورد ارزیابی در بهبود لبخند هستند که با تغیراتی در آنها میتوان لبخند را بهبود بخشید

درطراحی لبخند چه میگذرد

رنگ دندان ها:رنگ دندان اهمیت بسزایی دارد وتاثیرگذار است

ترتیب و فاصله: دندانن هایی که فاصله بین انها افتاده یا دیگر روی هم قرار نمیگیرند , کج و بدفرم شده اند را با روش هایی مانند ارتودنسی شفاف یا سنتی و یا لمینیت میتوان بهبود داد.

افتادن یا پوسیدگی دندان: اگر ما دندانی را از دست بدهیم که به وضوح جای خالی ان حس میشود یا دندانی داشته باشیم که شکسته است و ظاهر نامرتبی به خود گرفته است بسیار روی ظاهر لبخند ما تاثیر منفی خواهد گذاشت که باعث میشود ان اعتماد به نفس کافی در مورد لبخند را نداشته باشیم و دائم باید مراقب باشیم که دندان ها دیده نشوند.پزشک متخصص زیبایی دندان برای این مشکل طراحی لبخند میکند و با روش هایی مثل ایمپلنت دندان مصنویی و بریج زیبایی را بازمیگردانند.

فرم صورت: برای کسانی که فک و دندان هایشان نامناسب هست و کسانی که صورتشان بر اثر پیری کمی اویزان شده جراحی فک و دندان و ارتودنسی دندان پیشنهاد میشود که جزوی از عمل های جوانسازی در طراحی لبخند هستند .

photo ۲۰۱۷ ۱۱ ۱۱ ۱۸ ۰۵ ۱۷ نوشته

تاثیرات لبخند زیبا

یکی از با ارزش ترین سرمایه های هر فرد لبخندی است که در آن دندان های زیبا وطبیعی در یک قالب لثه سالم و زیبا نمایش داده میشود

لبخند زیبا باعث اعتماد به نفس، ارتقا شخصیت و زندگی اجتماعی فرد میشود,هر شخصی به نوبه خود میتواند با داشتن و ساختن لبخند زیبا حال خوب را به یکدیگر هدیه دهد.

اثرات مثبت روحی، روانی لبخند زیبا سبب بهبود و حرمت نفس میشود

مشاهده لبخند زیبا، هماهنگ و متقارن با سایر اجزاء صورت سبب برانگیختن احساس خوب در مشاهده کننده میشود

با بررسی دقیق در ترکیب کلی صورت و اجزاء مرتبط با آن میتوان با تغیر در شکل، فرم و اندازه دندان ها و همچنین تغیر در موقعیت و فرم لثه، طراحی لبخند متناسب با صورت، شخصیت وجنس فرد را دوباره طراحی و اجرا کرد

در یک تقسیم بندی با توجه به طرح لبخند فرد و طراحی لبخند تا حدودی میتوان به تیپ شخصیتی او پی برد مثلا تیپ های مردانه، زنانه، جوان، مسن، آرام، پرخاشگر، بلند پرواز، کارآمد، نرمال، هالیوودی، و….

0ob58fzc نوشته