لبخند زیبا

دندانپزشکی زیبایی یک دانش و محصول تجربه مراکز علمی جهان و دندانپزشکان علاقه مند و همچنین متناسب با زیباییهای موجود در طبیعت است.

-ولذا خدمات دندانپزشکی زیبایی علاوه بر علم،هنر،و تجربه مستلزم صرف وقت،دقت،بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته و روشهای روزآمد و مواد جدید است.

-جدای از مسئله زیبایی دندانها عضوی از بدن انسان و دارای عملکرد مهمی هستند به نحوی که در تامین سلامتی،اعتماد به نفس و لذت از زندگی نقش بسزائی دارند.

-متخصص دندانپزشکی زیبایی ضمن آشنا بودن به اصول زیبایی با بهره گیری از دانش و تجربه اقدام به تشخیص و اجرای طرح درمان می نماید به نحوی که زیبایی و عملکرد هر دو تامین شود.

-دندانپزشکی زیبایی جدای از این که یک حرفه ی تخصصی و بعضا فوق تخصصی است ترکیبی از علم و هنر است که دندانپزشک در خلال تجربه طولانی مدت به آن دست می یابد

-با تغیر در شکل یا فرم،قرینگی و تناسب،موقعیت و ردیف بودن،خصوصیات سطحی و رنگ دندان میتوان زیبایی آن را متناسب با لبخند هر فرد تامین کرد.

-لبخند زیبا جزئی از ترکیب صورت است لبخند زیبا خود میتواند یک ترکیب کلی باشد که شامل اجزاء متعددی است. با توجه به اصول زیبایی شناسی طبیعت مثل نسبت طلائی میتوان آنها را در دندانپزشکی زیبایی مورد توجه قرار داد.

با عرضه مواد جدید همرنگ دندان که به خوبی به دندان میچسبد اجرای خدمات زیبایی محافظه کارانه بدون این که نسج سالم دندان به مخاطره بیفتد یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که دندانپزشک زیبایی برای بیماران خود انجام میدهد و بیماران این تغیر فوری در زیبایی خود را تحسین میکنند

-افراد بخصوص نوجوانان ،زمانیکه دندان های تغیر رنگ یافته،بدشکل،خمیده،یا از دست رفته دارند، از خندیدن اجتناب میکنند .

-ترمیم لبخند یکی از تحسین شده ترین و رضایت بخش ترین خدماتی است که دندانپزشک میتواند برای بیمار خود انجام دهد.

-اثرات مثبت روانی بهبود لبخند سبب بهبود حس اعتماد به نفس در بیمار میشود.

یک نسبت طلائی در طبیعت وجود دارد. این نسبت در دندانها هم باید رعایت شود به این معنا که میزان نمایش دندانهای جلوتر نسبت به دندانهای عقب تر بیشتر است

فرم صورت افراد معمولا به صورت یکی از اشکال مربع،بیضی و ذوزنقه است. بسیار زیبا و طبیعی خواهد بود که فرم دندانهای جلو با فرم صورت تناسب داشته باشند.

میزان نمایش دندانها با توجه به سن،جنس و خطوط افقی و عمودی صورت متفاوت است

-در بررسی ابعاد دندانهای جلو موارد زیر مورد توجه میباشد

-خط لب و خط خنده

-منحنی لبها

-تقارن لبخند

-خط عمودی وسط

-قانون طلائی

-محل تماس دندانها

-تمایل محوری دندانها

-نسبت طول به عرض دندانها

-خط افقی بین دو مردمک

-وخط افقی بین دو گوشه لب

-خطی که نوک بینی را به وسط چانه وصل میکند میزان تحدب و تقعر نیمرخ صورت را نشان میدهد لب بالا2-1 میلیمتر و لب پایین4-3 میلیمتر از این خط فاصله دارد.

-زاویه بین لب بالا وبینی در اقایان95-90درجه و در خانمها 105-100 درجه است.

-در شرایط نرمال دندانهای جلوی بالا %30 دندانهای پایین را میپوشانند و دندانهای جلوی بالا 2-1

میلیمتر نسبت به دندانهای پایین جلوتر هستند.

موقعیت خط لثه نسبت به لبها در شرایط لبخند و صحبت کردن،همچنین موقعیت لثه نسبت به تک تک دندانها در ارزیابی و بهبود لبخند بررسی میشود.

-رنگ دندانها،تماس دندانها،شکل و فرم لثه بین دندانهاورنگ لثه از فاکتورهای مورد ارزیابی در بهبود لبخند هستند که با تغیراتی در انها میتوان لبخند را بهبود بخشید.

یکی از با ارزش ترین سرمایه های هر فرد لبخندی است که در آن دندانهای زیبا وطبیعی در یک قالب لثه سالم و زیبا نمایش داده میشود

لبخند زیبا باعث اعتماد به نفس،ارتقا شخصیت و زندگی اجتماعی فرد میشود

اثرات مثبت روحی، روانی لبخند زیبا سبب بهبود و حرمت نفس میشود

مشاهده لبخند زیبا،هماهنگ و متقارن با سایر اجزاء صورت سبب برانگیختن احساس خوب در مشاهده کننده میشود

با بررسی دقیق در ترکیب کلی صورت و اجزاء مرتبط با آن میتوان با تغیر در شکل،فرم و اندازه دندانها و همچنین تغیر در موقعیت و فرم لثه،لبخند متناسب با صورت،شخصیت وجنس فرد را دوباره طراحی و اجرا کرد

در یک تقسیم بندی با توجه به لبخند فرد تا حدودی میتوان به تیپ شخصیتی او پی برد مثلا تیپ های مردانه،زنانه،جوان،مسن،آرام،پرخاشگر،بلندپرواز،کارآمد،نرمال،هالیوودی،و….

فهرست مطلب