عوارض كشيدن دندانها و روشهاى جايگزين كردن آنها

بدنبال کشیدن یکی از دندان ها و جایگزین نکردن آن علاوه بر مشکلاتی که برای جویدن و احتمالا زیبایی پیش خواهد آمد ، تعادل ما بین دندان های باقیمانده به هم می خورد و دندان ها به گونه ای جابه جا خواهند شد تا جای دندان از دست رفته را پر نمایند. بدین صورت که دندان های جلو به عقب ، دندان های عقب به جلو و بالایی ها به پایین و دندان های پایین به سمت بالا جابه جا می گردند.

این تغییر تدریجی دندان ها موجب برهم خوردن جفت گیری دندان ها ، گیر غذایی در محل و احتمالا ایجاد مشکلات لثه و مفصل گیجگاهی می گردد ، بنابراین توصیه ما به شما جایگزین کردن هر چه سریع تر دندان های از دست رفته است.

برای جایگزین کردن دندان چه روش هایی وجود دارد ؟

روش های گوناگونی برای این کار وجود دارد که هریک مزایای خود را دارند

پروتز متحرک

پروتز متحرک  که در اشکال مختلف قابل طراحی اند و از یک قسمت اکریلی صورتی و یک یا تعدادی دندان مصنوعی که روی آن قرار گرفته است تشکیل میشوند.

مزیت این نوع درمان هزینه پایین آن است ولی گیر کافی ندارند و معمولا بیمار حین جویدن یا صحبت کردن با آنها راحت نیست. به علاوه، ممکن است برای دندان های مجاور نیز مشکل ایجاد نمایند و نیز موجب تسریع تحلیل است.

پروتز ثابت

ازاین نوع پروتز معمولا گاهی استفاده میشود که دندان های مجاور ناحیه بی دندانی حضور دارند و با تراش دادن دندان های مجاور می توان جای دندان / دندان های از دست رفته را پر نمود ، این نوع درمان برای بیمار راحت تر است زیرا برخلاف پروتز متحرک به دندان های مجاور به صورت ثابت وصل میشود و نیازی به درآوردن و جا زدن آن توسط بیمار نیست. با این حال عیب بزرگ آن نیاز به تراش دادن دندان های سالم مجاور است که در آینده سلامت آنها را نیز به خطر می اندازد.

ایمپلنت

روش ایمپلنت

در حال حاضر بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته ایمپلنت های دندانی هستند که بدون آسیب به دندان های مجاور قابلیت جایگزینی دندان ها را به صورت ثابت دارند.

تنها عیب این درمان هزینه و پیچیدگی بیشتری است که نسبت به درمانهاى معمول دارد.

فهرست مطلب