طرح لبخند و موارد زیباسازی دندانها

همیشه در طول تاریخ و تمدنهای مختلف بر اساس شواهد و اسناد به معالجه دندان ها و حتی زیبا سازی آنها توجه می شده است ؛ بطوریکه قبل از طلا ، چینی و کامپوزیت از سنگهای قیمتی و سایر اجسام استفاده میکردند.

با کشفیات دانشمندان در زمینه تکنولوژی و مواد و در سالهای اخیر تمایل مردم به زیبایی صورت به ویژه در ایران ، تحولات بسیاری در عرضه دندانپزشکی زیبایی صورت گرفت.

دندانپزشکان متخصص زیبایی با استفاده از توانمندی های تخصصی خود قادر خواهند بود با تغییر در فرم و رنگ و ابعاد دندانها و لثه لبخندی جذاب را برای مراجعین خود خلق کنند.

بایستی توجه داشت علاوه بر تخصص و تجربه و استعداد هنری برای درمان اساسی و زیباسازی دندانها و بهبود لبخند یک فرد نیاز به زمان و هزینه متناسب هم می باشد چرا که اگر دندان و لبخند زیبا اهمیت دارد با هزینه نازل نمی توان به نتیجه مطلوب دست یافت و صد البته قبل از هر کاری بایستی به روش صحیح و با شناخت و آگاهی به دندانپزشک متخصص ، ابتدا ارتباط مبتنی بر اعتماد و اطمینان بر قرار شود، سپس بیمار هدف از مراجعه و نیاز های خود را مطرح نماید دندانپزشک متخصص زیبایی با دقت نیازهای درمانی و زیبایی فرد را با توجه به ویژگیهای صورت و شرایط اجتماعی ، روانی ، حرفه ای و اقتصادی فرد بررسی و اقدام به تشخیص و طرح درمان میکند و برحسب اولویت روشهای درمانی ، مزایا ، معایب و هزینه مربوطه را شرح میدهد.

هر دندانپزشکی در اجرای روشهای درمانی خود همیشه معیارهایی را در اولویت حرفه ای خود قرار میدهد بعنوان مثال اینجانب همیشه درمانهای محافظه کارانه مبتنی بر حفظ نسج سالم دندان را بر درمانهای تهاجمی ترجیح میدهم.

زیبایی همیشه مورد توجه و علاقه انسان بوده است. هر دانش و فن آوری بدون در نظر گرفتن اصول کاربرد زیبایی و رعایت تناسب ابعاد و هارمونی رنگها رو به زوال خواهد بود. امروزه زیباسازی دندانها با کمک مهارت و دانش تخصصی و بدون صدمه زدن و تراش انساج دندان و در صورت لزوم حداقل تراش امکان پذیر است.

تراش و برداشتن انساجی که دیگر بطور طبیعی ساخته نمی شوند امری غیراخلاقی و غیر انسانی است و در بسیاری از کشورها در صورت نیاز به تراش دندانها گرفتن رضایت کتبی از بیمار ضروری است.

درصورت تشخیص و طرح درمان صحیح طرح لبخند میتواند یکی از رضایت بخش ترین خدماتی باشد که دندانپزشک متخصص زیبایی ارائه دهد اما به چه قیمتی و در چه شرایطی این کار انجام پذیر است با توجه به اصول زیبایی شناسی موجود در طبیعت مثل نسبت طلائی و … میتوان با حفظ نسج سالم دندان به اصلاح طرح لبخند مبادرت ورزید و با تغیير در شکل و فرم ، قرینگی و تناسب ، موقعیت و ردیف بودن ، خصوصیات سطحی و رنگ دندانها ، لبخند افراد را اصلاح کرد البته لبخند جزئی از ترکیب کلی صورت است و خود میتواند شامل اجزاء متعددی باشد.

در چه مواردی اقدام به زیباسازی دندان و بهبود طرح لبخند می شود

در هنگام صحبت کردن و لبخند دندانهای فرد دیده نمی شود یا کم دیده می شود.

شش دندان جلو در فک بالا به جهت فرم و ابعاد دارای نسبت استاندارد طلائی هستند ، اگر این نسبت ها استاندارد نباشند بایستی در طراح لبخند مورد بررسی قرار گیرند.

دو دندان سانترال (جلوی میانی) در فک بالا خیلی پهن است.

دو دندان سانترال (جلوی میانی) در فک بالا خیلی بلند است.

دو دندان لترال (جلوی کناری ) در فک بالا خیلی کوتاه است.

دو دندان لترال (جلوی کناری) در فک بالا خیلی باریک و مثل پیچ گوشتی است.

دندانهای نیش خیلی بلند هستند.

دندانهای جلو ردیف نیستند (در فک بالا و پایین)

قوس دندانهای جلو در فک بالا نرمال و دارای انحنای مثبت نیست ؛ این قوس که به خط لبخند هم معروف است گاهابه دلیل ساییدگی و سن بالا به صورت یک خط مستقیم و یا دارای انحنای معکوس است که بایستی در طرح لبخند مورد توجه باشد.

بین دندانهای جلو در فک بالا و یا پایین فاصله وجود دارد.

دندانهای جلو در فک بالا و یا پایین خیلی بیرون زده است و یا خیلی تورفته است.

رنگ دندانهای جلو در هر دو فک طبیعی نیست.

دندانهای جلو دچار پوسیدگی ، لب پریدگی و یا ترک هستند.

پرکردگی در دندانهای جلو مطلوب نیست.

دندانهای عقب از جهت رنگ ، پرکردگی و میزان نمایش در چه شرایطی هستند.

آیا لثه در ناحیه طوق دندانها دچار تحلیل شده است؟ و آیا مینا در ناحیه طوق دچار سایندگی شده است؟

در هنگام لبخند چه میزان از لثه دیده میشود؟

آیا پرکردگی های زیبائی ، لمینت ها و روکشها دارای رنگ و فرم طبیعی متناسب با سن ، جنس و رنگ صورت بیمار هست؟

آیا لثه ها دارای رنگ صورتی و صاف هستند؟

در یک تقسیم بندی با توجه به طرح لبخند تا حدودی میتوان به تیپ شخصى فرد پی برد از جمله

تیپ های مردانه ، زنانه ، جوان ، مسن ، آرام ، پرخاشگر ، بلندپرواز، کارآمد ، نرمال ، هالیوودی و …

فهرست مطلب