شاخص های ارزیابی طرح لبخند

شاخصها ، روشها ، رنگ ، مقایسه انواع درمانها ، ایمپلنت و دندانپزشکی زیبایی

زیبایی همیشه مورد توجه و علاقه انسان بوده است. هر دانش و فن آوری بدون در نظر گرفتن اصول کاربرد زیبایی و رعایت تناسب ابعاد و هارمونی رنگها رو به زوال خواهد بود.

امروزه زیباسازی دندانها با کمک مهارت و دانش تخصصی و بدون صدمه زدن و تراش انساج دندان و در صورت لزوم حداقل تراش امکان پذیر است.تراش و برداشتن انساجی که دیگر بطور طبیعی ساخته نمی شوند امری غیراخلاقی و غیر انسانی است و در بسیاری از کشورها در صورت نیاز به تراش دندانها گرفتن رضایت کتبی از بیمار ضروری است.

جهت دستیابی به زیبایی درنواحی قدام ارزیابی بافت نرم و سخت مهم است طراحی لبخند بخش مهمی از ارزیابی قبل از طرح درمان است.

اگرچه لبخند هر فرد مخصوص به خود او می باشد اما یک ارزیابی کلی وجود دارد که ترکیب آنها با هم یک لبخند زیبا را تشکیل میدهد، از جمله فاکتور هایی که باید بررسی شود شامل شکل صورت ، روابط بین دندان ها ، موقعیت لب ها ،خط لب ، انحنای لب ، ضخامت لب ، خط لبخند و مجموعه صورت میباشد.

دندان های قدامی بالا زمانیکه لب ها در حالت استراحت هستند در مردها 2 میلیمتر و خانم ها ٢.٥ میلیمتر ديده میشود در بیماران جوانتر این میزان بیشتر است.

در یک لبخند کامل، لب بالا 8-6 میلیمتر جا به جا میشود و حدود 11-10 میلیمتر از تاج دندان دیده میشود میزان دیده شدن لثه و بافت های دندانی در نواحی مختلف نیز از نظر زیبایی مهم است در دندان های جلوی بالا نسبت عرض به طول 75 تا 80% است میزان نمایش دندان های جلوی بالا متناسب با یک قانون طلائی در طبیعت است يعنى به سمت عقب نمایش کمتر است توجه به جزئیات در تشخیص و طرح درمان و دقت در قرار دادن ایمپلنت و بازسازی استخوانها فاکتور هایی هستند که اهمیت بیشتری داشته و در دستیابی به زیبایی مطلوب كمک كننده هستند.

ایجاد فرم و شکل قرینه مهمتر از رنگ است هر بیمار فریم خاص خود را دارد.

پلن لثه باید مواری خط بین دو مردمک چشم باشد؛ در صورتیکه این خط کج باشد پلن لثه باید عمود بر خط وسط صورت باشد بعلاوه خط لثه باید موازی پلن دندانی باشد. کجی اندک پلن لثه در صورتیکه همراستا با پلن دندان هاو خط بین دو مردمک باشد قابل قبول است.

در اجرای اصلاح طرح لبخند شاخصهایی در صورت وجود دارد که الزاما برای حصول زیبایی بایستی به آنها توجه کرد. ازجمله این شاخصها :

خط لب و لبخند
منحنی لب ها
تقارن لبخند
خط عمودی وسط صورت
تناسب نمایش دندان ها از جلو(قانون طلائی)
محل تماس دندانها
تمایل محوری دندان ها
نسبت طول و عرض دندان ها
خط افقی بین مردمک چشم ها
خط افقی بین دو گوشه دهان
خطی که نوک بینی را به وسط چانه وصل میکند.

روشهای اصلاح و بهبود طرح لبخند

سفید کردن دندان با روش بلیچینگ
بهبود فرم و رنگ لثه با استفاده از لیزر
ترمیم های زیبایی با کامپوزیت دندان
تغییر شکل ، فرم و رنگ دندان با کامپوزیت ونیر
بستن فضاهای بین دندانی با کامپوزیت ونیر
لامینیت دندان (پرسلن لامینیت ونیر)
روکش دندان (انواع روکش های تمام سرامیک – متال سرامیک -تمام فلز)

اصول انتخاب رنگ در طراحی لبخند زیبا

تشخیص و بهبود رنگ دندان بوسیله دندانپزشک کار آسانی نیست،بطور کلی رنگ یکی از پیچیده ترین عناصر هنری است .در دندانپزشکی سه عنصر پایه شامل رنگ پایه،شدت رنگ و میزان روشنی و تیرگی مورد توجه است.به غیر از عناصر پایه ای آنچه که باعث میشود تا رنگ طبیعی جلوه نماید میزان جذب،نفوذ ،عبور و انعکاس نور است .

همچنین همانطور که در شکل میبینید رنگ دندان در یک سوم لثه ای میانی و یک سوم لبه ی برنده متفاوت است و بایستی متناسب با رنگ پوست صورت ،چشم،سن ،جنس و دندانهای مجاور باشد.هنر دندانپزشک متخصص زیبایی خلق یک رنگ طبیعی با توجه به شاخصهای فوق است و صرفا سفیدکردن دندان نیست .در تصاويرتفاوت رنگ طبيعى و غير طبيعى را ملاحظه مى كنيد.

مقایسه درمانهای تهاجمی و محافظه کارانه در بهبود لبخند زیبا

محبوبیت درمانهای دندانپزشکی زیبایی به دلیل شرایط اجتماعی و گسترش رسانه ها رو به افزایش است.

اشتیاق برای دست یافتن به آنچه ادعا میشود “لبخند ایده آل” یا لبخند زیبا قابل درک است اما با توجه به خطرات جدی درمانهای تهاجمی دندانپزشکی زیبایی نظیر استفاده از روکش و ونیر (لامینیت) ،متقاضیان چنین درمانهایی باید کاملا آگاه شوند که دستکاری غیر ضروری بافت سالم مینا و عاج دندان میتواند به عصب دندان آسیب زده و یا در دراز مدت سلامت لثه را به خطر بیاندازد .بویژه در صورتی که بیمار در سنین جوانی باشد و توسط دندانپزشك متخصص و مجرب انجام نشود. اخلاق حرفه ای ایجاب میکند به متقاضیان درمانهای زیبایی گفته شود که تراش غير اصولى بافت سالم دندان بدون تبعات جانبى نيست و درمانهایی نظیر سفید کردن دندانها (بدون تراش) یا استفاده از ترمیم های همرنگ دندان در عین حال که کم هزینه تر هستند اثرات تخریب کمتری دارند و میتوانند گزینه مناسب تری باشند.

ايمپلنت و دندانپزشكى زيبایى

هنگام اجرای طرح درمان ایمپلنت همواره دوهدف عملکرد (فانکشن) و زیبایی را بایستی مورد توجه قرار داد لازم است بیمار کاملا در جریان جزئیات طرح درمان قرارگیرد و میزان انتظار خود از عملکرد و زیبایی را بیان کند روش های مختلف درمانی جهت بازسازی دندان های قدامی وجود دارد از جمله

۱- بریج(پل) های معمول
۲-بریج های باند شونده بارزین ۳-بریج های متکی بر ایمپلنت
۴-جايگزينى یک یا تعدادی از دندان ها بوسیله ایمپلنت بصورت تكى

بریج های معمولی، زیبایی و عملکرد خوبی را در دراز مدت نشان داده اند علیرغم این موفقیت ها ،حساسیت های تکنیکی و نحوه درمان دندان های پایه مشکلاتی را برای بیماردر کوتاه مدت ممکن است ایجاد کند.وسعت تراش دندان های پایه ،کیفیت معالجه ریشه ،بازسازی تاج این دندان ها وضعیت لثه و روکش ها از مهمترین مشکلات مرتبط با این نوع پل ها میباشد که باعث شده تا درمان ایمپلنت جایگزین آنها شود.

شاید بتوان گفت مشکلات مرتبط با دندان های پایه در این بریج ها مهمترین دلیل انتخاب ایمپلنت است.

فهرست مطلب